Menu Hledat
Nedá se to číst První český blog o tom,
jak si psát s klienty

Dochází k realizaci chyb…

| Minuta čtení

Už víckrát jsem tady zmiňoval, že existují chyby, kterým pracovně říkám nápadné a nenápadné. Ty nápadné jsou například tzv. hrubky. Jsou nepříjemné, to zas ano, ale téměř každý je vidí, skoro každý je odhalí a hlavně víme, že takhle to není správně. To je nebezpečí chyb nenápadných. Málokdo je totiž vnímá a ony bují a bují a libují si, jak bují. Předstírají, že nejsou chybami a že takhle se TO NORMÁLNĚ píše nebo říká.

Tak třeba. Došlo k dopravní nehodě. Ano, vím, slyšíme to v každé zelené vlně asi tak stokrát za den. Nutné to však není. Jakmile to jednou připustíme a rezignujeme na určitá česká slovesa, a tím taky trochu na dynamiku české věty, tenhle stylový parazit vroste do samého srdce našeho vyjadřování, usadí se tam a vládne mu. Pak nám dochází k nejen uzavírání silnic po nehodě, ale třeba taky smluv, dochází k porušování pojistných podmínek, dojde k úmrtí pojistníka i pojištěného (pojistitele snad ne), dojde k zablokování internetového bankovnictví, a dokonce dochází i k vzniku dlužné částky.

Jářku, proč? Vždyť to lze vyjádřit daleko jednodušeji a hlavně přirozeněji. Nehoda se stala, silnici uzavřela policie, smlouvu obě smluvní strany, dlužná částka vznikne či vzroste a pojistné podmínky vždycky porušuje někdo. Proč mu tedy neříct, že to dělá? Třeba to ani netuší. A jestli používáme tyhle krkolomné fráze právě proto, abychom skutečného konatele děje zastřeli, zaděláváme si na velký problém. Takové neurčité úřednické vyjadřování způsobí často minimálně nechuť adresáta číst dál, ale ještě častěji jsou přímou příčinou nepochopení či nedorozumění.

Když si včas neřekneme dost a krkolomné vyjadřování nám přejde do krve, nebude nám připadat nic divného třeba ani na výrazu dochází k slunečnímu svitu, i když bychom to jinak z pusy nevypustili, když přirozené a lidské je svítí slunce. Budeme imunní vůči takovým jazykovým pýrům, jaké se nacházejí v úřední policejštině: Poté došlo k nakopnutí policisty, a došlo tak ka trestnému činu útoku na veřejného činitele, tím že došlo k pokusu o jeho zranění.

Ano, administrativní styl tady je, abychom se vyjadřovali jinak než v běžném hovoru. Ale nenutí nás, abychom deformovali jeho přirozenost! Takže až u vás příště dojde k pokušení zkroutit své vyjádření tímto způsobem, pevně věřím, že následně dojde i k realizaci jeho opravy. Rozumíme si, ne?


Buďte v obraze

Jednou měsíčně vám pošleme shrnutí s nejnovějšími články

Přidejte svůj komentář

Menu
Zpět nahoru
Nejčtenější

30 chyb, které možná ničí i váš dopis – díl první

7. 7. 2015 | Martin Hofmeister
Zobrazeno 31253×
Znáte ten pocit, kdy zjistíte, že jste nějaké slovo roky psali špatně? Já bohužel ano. Naposledy jsem ho zažil minulý…
9 komentářů

30 chyb, které možná kazí i váš dopis – díl druhý

19. 8. 2015 | Martin Hofmeister
Zobrazeno 11713×
V minulém díle jsme si představili 15 častých chyb, se kterými se v psaných textech setkává jeden z našich copywriterů.…
2 komentáře

Jak napsat direct e-mail

14. 11. 2016 | Otto Bohuš
Zobrazeno 10542×
S myšlenkami se to má jako s dětmi: každý má nejraději ty své. Podobná logika platí i při rozesílání prodejních…
1 komentář
CopyGeneral
MKTI
© 1017 NedáSeToČíst.cz
Klasický web | Mobilní web